IT Nedir?

IT (Information Technology), herhangi bir bilgisayar, depolama aracı, ağ ve diğer fiziksel aygıtların kullanılmasıyla dijital verilerin yapılandırılması, işlenmesi, oluşturulması, korunması ve değiştirilmesini kapsayan alandır. Türkçeye Bilgi Teknolojileri (BT) ve Enformasyon Teknolojileri olarak çevrilmiş olan bu alanlar, genellikle büyük organizasyonlar ve ticari faaliyetler alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde IT’yi ayrıca Bilgi İşlem Departmanı adı altında da görebilirsiniz.

IT kavramıyla birçoğumuzun aklına ilk gelen bilgisayar ve internet ağlarıdır. Buna rağmen IT çok katmanlı sistemlerin organizasyonuna kadar uzanan geniş kapsamlı bir alandır. Fiziksel donanımların bakımının yapılmasından işletim sistemlerinin yapılandırılmasına, veritabanlarının oluşturulmasından sunucuların yönetimine kadar birçok faaliyeti IT alanına örnek olarak gösterebiliriz. IT bir kavram olarak ilk defa Harvard Bussiness Review tarafından dünya literatürüne kazandırılmış. Harvard Üniversitesi, IT kavramını genel maksatlı bilgisayarlı işlemlerin programlanması ve çeşitli görevlerin yerine getirilmesi olarak açıklamıştır. Günümüz itibariyle tüm bireysel ve ticari işlemlerde teknoloji ve bilgisayarlardan faydalandığımızı düşünecek olursak, enformasyon teknolojisi 21. Yüzyıl ve sonraki yüzyıllarda yanımızda yer alması kaçınılmaz bir alandır.

IT kavramının farklı katmanlar altında incelenmesi gerektiğinden söz etmiştik. Fiziksel donanımların bakımları, sanallaştırma, aygıtların yönetimi, kurulumu, otomasyon araçlarının oluşturulması, işletim sistemleri ve yazılımlar gibi teknolojik ihtiyaçların tamamına yakını IT departmanının katkılarıyla sağlıklı biçimde çalışır. Çalışanların cihazları, yeni yazılımların geliştirilmesi, bilgisayarların bakımı, akıllı telefonlar ve ses kayıt cihazları gibi dijital veriye ilişkin birçok araca IT başlığı altında yer verebiliriz.

Tüm bu kapsamlılık genelde IT uzmanlarınca beklenirken, IT çalışanlarının farklı uzmanlık alanlarıyla öne çıkabilir. Yazılım mühendisleri, geliştiriciler, teknik yazarlar, veritabanı uzmanları, ağ uzmanı, web geliştirme uzmanı veya donanım uzmanı gibi farklı uzmanlıklara sahip meslek erbapları IT departmanında kendi uzmanlık alanlarınca görev alabilirler.

IT Uzmanı Nasıl Olunur?
IT uzmanı veya bir IT çalışanı olmak, uzun vadede hayat standartlarınızı karşılayabileceğiniz eğlenceli bir kariyer seçimi olabilir. IT alanında kariyer düşünüyorsanız, öncelikle kendi yeterliliklerinizi gözden geçirmeli ve IT departmanının gerçekten istediğiniz kariyere olup olmadığına karar vermelisiniz. Birçok kişi bilgisayar oyunları oynamaktan zevk alırken, bir bilgisayar oyununun tasarlanması aşamasında görevli olmak aynı oranda zevkli olmayabilir. Ya da sadece bilgisayarla içli dışlı olmanın IT alanından zevk alarak çalışabileceğiniz anlamına gelmeyebilir. IT uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle bu kavramı iyice araştırması, insanların teknolojik sorunlarına yanıt üretebilme potansiyelinin kendilerine ne ifade ettiği sorusuna yanıt vermesi gerekir. Birçok departmanın aksine şirketlerin IT birimleri daha bağımsız çalışırlar. Bu, çoğu zaman sorunlara çözüm üretirken tek başınıza kalacağınız anlamına gelir.

event_note Ekim 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir