LSI (Latent Semantic Indexing) İle Trafiğinizi Arttırın!

LSI, yani gizli anlamsal indeksleme gün geçtikçe daha akıllı hale gelen ve karmaşıklaşan Google özelliklerinden biridir. Aslında Google temel olarak 2 şeyi anlamlandırmaya çalışıyor ve çoğu içerik güncellemesi de bu yönde geliyor. Bu 2 maddeyi anlayarak ve bütün optimizasyon süreçlerine dahil ederek trafiğinizi doğal olarak arttırabilirsiniz.

Bunlar;

  • Ürettiğiniz içerik ve bu içeriğin bağlamı

Google ürettiğiniz içeriğin yararlılığı ve bu içeriğin hangi ihtiyaca yönelik aramalarda gösterilmesi gerektiğiyle alakalı ilişki kurmaya çalışır.

  • Kullanıcıların yaptığı aramalar ve bu aramaların indeksleriyle ilişkisi

Google botları dizine aldığı sayfaları kullanıcıların yaptığı aramalarda en alaklı şekilde sıralanmasıyla alakalı.

Lsi Nedir?

Lsi kısaca, anahtar kelimeler ve bu kelimelerle alakalı olan terimler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit etmek için kullanılan yöntemdir. Biraz daha açacak olursak Google botları tüm interneti tararken her sayfayı teker teker indeksler ve her indekslediği sayfada kullanıcıların aramalarıyla ilişkilendirilebilecek kelimeler arar. Bu indeksleme sürecinde bazı kelimelerin çoğunlukla beraber kullanıldığını ve bu bazı kelimelerin sayfada en çok kullanılan kelime (keyword) olmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladığını fark eder. Bu kelimeler arasında bir anlamsal bağ oluşturur ve bu anlamsal bağ ile bağlanan kelimelerden biri arandığında sayfa içerisinde aranan kelime geçmiyorsa bile anlamsal bir bağ olduğu için o sayfayı gösterir. Aslında arama motorlarının amacı kullanıcıların en doğru sonuca ulaşmasını amaçlamaktadır. Bunu da çeşitli yöntemlerle yapar. Latent Semantic Indexing de bu yöntemlerden biridir.

Hala karmaşık geliyorsa bir örnekle anlatalım;

LSI (Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

LSI anahtar kelimeleri bulmak için temel birkaç yöntem var. Kişisel yorumumu soracak olursanız içeriği yazacak olan kişi alanında uzmansa zaten bu makaleyi okurken uzmanlık alanıyla alakalı kelime havuzunu çoktan oluşturmuş olacaktır. Daha temel seviye içerik üretici arkadaşlarımız için ise aşağıdaki araçları öneriyorum.

Google Araması Yaparak.

Basit ama etkili olan bu yöntemde çalışacağınız anahtar kelime ile alakalı bir Google araması gerçekleştiriyorsunuz. Sayfanın en aşağısına iniyorsunuz ve Google aramanızla alakalı anahtar kelimeler öneriyor.

Örnek İçerik İnceleyerek.

Yine bir Google araması yaparak üreteceğiniz içerikle alakalı içerikleri okuyarak hem bilgi sahibi olabilir hem de kelime havuzunuza ekstra kelime katabilirsiniz. Google bu içerikleri ön plana çıkartmışsa aramanızla alakalı üretilen en kaliteli içerikler de bunlardır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken noktalar biri en az 3 içerik incelemek ve bir diğeri ise incelediğiniz içerikten sadece LSI kelime çıkartmak amacıyla yararlanmak olacaktır.

Google Adwords, Anahtar Kelime Planlayıcısını Kullanmak.

Bu makalemizi buraya kadar okuduysanız büyük ihtimalle daha önceden anahtar kelime planlayıcısını en az bir defa kullanmışsınızdır. Anahtar kelime planlayıcısı yani Keyword Planner, Google adwords kampanyaları oluştururken arama ağı reklamcılığında hedeflenen kelimelerin aranma hacimlerini ortalama olarak veren bir Google aracıdır.

event_note Ağustos 30, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir