Meta Açıklamalar Artık Daha Önemli Hale Geliyor

Google, DMOZ dizinin Mart ayında kapanmasından sonra, Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP) yer alan sayfa açıklamalarının (ya da “snippet’lerin”) çok daha önemli hale geldiğini duyurdu. Duyuru geçtiğimiz hafta Google Webmaster Central Blog’da yayınlandı. Hem Google açıklamasının ne anlama geldiğini, hem de arama sonuçlarında başarılı olabilecek sayfa açıklamaları oluşturmanın inceliklerini paylaşalım istedik.

İnternet kullanıcıları bir ürün satın almadan önce, neye sahip olacaklarını en kestirme yoldan anlamak istiyorlar. Ürün hakkında detay alabilmek için detayları, açıklamaları, karşılaştırmaları ve yorumları inceliyorlar. Detaylı incelemeye geçmeden önce kullanıcılara özet bir fikir sunmak için, daha iyi snippet’ler (sayfa açıklamaları) sunmayı deneyebilirsiniz.

Geçmişte bu kısa açıklamalar 3 farklı alandan alınan içerikle arama yapanların karşısına çıkıyordu:

Sayfanın metin içeriği
Sayfanın meta açıklaması
DMOZ dizinindeki açıklamalar
Kullanıcı sorgusuyla en çok eşleşen alandan çekilen sayfa başlığı, sayfa açıklaması gibi özellikler açısından bakıldığında, eğer yukarıdaki üç alandan bir tanesi kullanıcı sorgusuna karşılık verecek kalitede değilse, bir sonraki alana bakılıyordu. Özellikle Google bu konuda kendi algoritmalarından da yararlanarak kullanıcıya en iyi sonucu sunmaya çalıştığından, bazen sayfa açıklamasıyla arama sonuç sayfasında çıkan açıklamanın farklı olduğunu görmek mümkündür. Bazen de arama sorgusunun DMOZ dizinindeki karşılığı ve dizinde yer alan açıklama kullanıcının karşısına çıkabiliyordu. Çünkü Google uzun bir zaman boyunca, DMOZ dizininde yer alan açıklamaların ve içeriklerin, diğer Web sitelerinde yer alanlardan çok daha kaliteli olduğuna inandı. Artık DMOZ dizini kapalı olduğuna göre, sayfa açıklamaları (meta descriptions) ve sayfadaki yazılı içerik, çok daha önemli bir hal almaya başladı diyebiliriz.

İyi Bir Meta Açıklama Nasıl Olmalıdır?
İyi meta açıklamalar, ait oldukları sayfanın içerisinde ne olduğunu en iyi şekilde tanımlayan, reklam metni görünümündeki kısa açıklamalardır. Kullanıcıyı aksiyona çağıran, fırsat veya kampanyalardan haberdar edebilen, kimi zaman telefon numarası ya da ürün fiyatı gibi içeriklere de yer verilebilen bu alan, arama motoruna bir sorgu girmiş olan kullanıcının karşılaşacağı ilk bölümdür.

Yine Google’ın “Arama Sonuçları’nda iyi başlıklar ve snippet’ler oluşturma” makalesinde de görülebileceği gibi, bu tür açıklamaları hazırlamak için yararlanabileceğiniz çok basit yöntemler var.

Sitenizdeki sayfaların hepsinde bir olması
Her öğesinin sayfaya özgün ve birbirinden farklı olması
Standart olarak 70 – 156 karakter arasında olması
Kaliteli ve anlaşılır olması
gibi özelliklere sahip olan açıklamalar her zaman daha başarılı olacaktır.

En Sık Karşılaşılan Meta Açıklama Sorunları
Bizim de sıklıkla karşılaştığımız bazı hatalar var. Özellikle tamamıyla boş bırakılan veya birçok sayfada birbiriyle aynı olan meta açıklamalar sıkça yapılan hatalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazen de aşırı kısa ve aşırı uzun meta açıklamalarla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda arama motorları arama sonuç sayfasına meta açıklamaya girilmiş içerikten başka bir içeriği getirmeyi seçebilir.

Bazı meta açıklamalar 70 – 156 karakter sınırına uyuyor olsa da, bazı durumlarda bu karakter sınırının maksimum boyutu daha da kısalabilir. Örneğin içeriğinize tarih etiketi de eklemişseniz, bu meta açıklama alanında görünebilir. Böyle bir durumda meta açıklamayı biraz daha kısaltarak okunabilir hale getirmeniz mümkündür.

event_note Ekim 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir