PostgreSQL Nedir?

PostgreSQL, güçlü özellikler ve avantajlara sahip, açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz nesne ilişkisel veri tabanı sistemidir. SQL dilinin güvenlik, depolanabilirlik ve ölçeklendirilebilme özelliklerinden faydalanan PostgreSQL, birçok alanda veri tabanı yöneticisi olarak da kullanılmaktadır. PostgreSQL’in doğuşunun hikayesi 1986 yılına dek eskiye dayanıyor. Berkley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde POSTGRES projesinin bir parçası olarak doğan PostgreSQL’in çekirdek platformunu, gelişimi yaklaşık 30 yıldır sürdürmektedir. Önceleri DARPA’nın (Defense Advanced Research Projects Agency) sponsorluğunda geliştirilen projeye sonradan ARO (Army Research Office), NSF (National Science Foundation) ve ESL gibi çeşitli kuruluşlar sponsorluk yapmıştır.

Birkaç önemli major sürümün ardından PostgreSQL’e tanınan resmi destek Versiyon 4.2 sürümünün çıkarıldığı 1993 yılında sona ermiştir. 1994 yılından sonra Postgres95 olarak açık kaynaklı ve POSTGRES kodundan derlenen bir orijinal sürümü yayınlanmıştır. Veri tabanı açısından en önemli değişiklik ise PostQUEL’in SQL’e geçiş yaptığı 1996 sürümünde meydana gelmiştir. PostQUEL’den sıyrılınca ismin de değiştirmesi gerektiği düşünülmüş ve bu veri tabanı sistemi şu anki adı olan “PostgreSQL” adıyla revize edilmiştir. PostgreSQL bugün, kullanıcılara sunduğu başarılı veri mimarisi, doğruluğu, sağlam özellik seti, esneklik ve açık kaynak avantajıyla sektörde en çok kabul gören veri tabanı yönetim sistemlerinden biridir. UNIX ve UNIX türevi sistemler başta olmak üzere PostgreSQL; Linux, MacOS ve Windows gibi birçok majör işletim sistemi tarafından desteklenmektedir.

Açık kaynaklı olarak yayınına devam edilen PostgreSQL, 1996 yılından bu yana bağımsız şekilde ve sadece gönüllülerin çabalarıyla geliştirilmektedir. Bağış toplama gibi bazı gelir kaynakları olan PostgreSQL hiçbir kurum, kuruluş veya şirketi bağlı olarak geliştirilmiyor. Bu da, PostgreSQL’i gerçek özgür yazılım felsefesinin en önemli ürünlerinden biri haline getiriyor.

PostgreSQL ne işe yarar?
PostgreSQL, geliştiricilerin ve proje yöneticilerinin büyük küçük fark etmeksizin yazılımlar geliştirirken kullandıkları verileri yönetmesine ve hata payı olmaksızın depolamasına yardımcı olur. Ücretsiz ve açık kaynaklı olması nedeniyle PostgreSQL birçok veri tabanı sisteminin aksine tamamen uyarlanabilir yapıdadır. Örneğin kendi veri tiplerinizi belirlemek isterseniz, özel fonksiyonlar oluşturup, veri tabanını tekrar derlemenize gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

PostgreSQL, SQL standartlarında olduğundan kararlı bir mimari ve yüksek performans sunmayı hedefler. SQL’in birçok öne çıkan özelliğini desteklemesine rağmen bazı syntax fonksiyonlarında ufak farklılık mevcuttur. 2017 Yılında yayınlanan PostgreSQL 10 sürümüyle birlikte PostgreSQL, SQL’in 179 önemli özelliğinin 160’ını sunmaktadır. Tüm dünyada en çok kullanılan veri tabanı sistemlerini derecelendiren DB-Engines’in 2018 Mayıs sıralamasına göre; Oracle, MySQL ve Microsoft SQL Server’dan sonra PostgreSQL dünyada en çok tercih edilen veri tabanı sistemlerinden biridir.

PostgreSQL Özellikleri
PostgreSQL’i veri tabanı mimarisine ihtiyaç duyduğunuz birçok alanda kullanabilirsiniz. Birçok majör işletim sistemi tarafından desteklenmesi nedeniyle PostgreSQL’i: Windows, macOS, Solaris, SuSE ve OpenSuSE, Ubuntu Linux ve varyantlarında, Debian GNU/Linux ve varyantlarında, Red Hat Linux ailesinde (CentOS/Fedora/Scientific/Oracle ve varyantlarında), diğer Linux dağıtımlarında, OpenBSD ve FreeBSD üzerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda birçok programlama dili tarafından desteklenen PostgreSQL: C (libpq), Embedded C (ecpg), Python (PyGreSQL), Java (jdbc) ve TCL (libpgtcl) ile kullanabilirsiniz.

event_note Ekim 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir