Progressive Web Apps (PWA) Nedir?

Mobil cihaz kullanımının giderek arttığı bu günlerde, artık bir mobil uygulamanızın olmayışını kendinize dert etmenize gerek yok. Progressive Web App uygulamaları ile web sitenizin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, bir mobil uygulama ile eşdüzeye getirebilirsiniz. Sitenizi bu yaklaşımla tasarlarsanız, web sitenizi mobil tarayıcıdan ziyaret eden kullanıcılar, sanki bir web sitesini değil de bir mobil uygulamayı kullanıyormuş hissine kapılabilirler. Gelin hep birlikte bu yeni uygulamaya ve mobile getirdiği yeni çözümlere biraz daha yakından bakalım.

Progressive Web Apps (PWA) Nedir?
Progressive Web Apps (PWA), özel bir kodlama tekniğiyle yazılmış Web sitelerinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini ve çevrim dışıyken dahi erişimi mümkün kılan yeni bir teknolojidir.

Bu teknolojinin kullanılabilmesi için kullanıcının güncel bir mobil tarayıcı kullanıyor olması gerekiyor. Kullanıcı açısından baktığımızda başka bir zorunluluğu olmayan bu teknolojinin kullanılması için geliştiriciye düşük miktarda zaman ve bütçe ayırmak düşüyor. Yani PWA oluşturmak için bir mobil uygulamaya ayırmanız gereken zaman ve bütçenin çok çok küçük bir miktarını ayırmanız yeterli. Bu açıdan bakıldığında mobil uygulama oluşturmak yerine PWA platformuna dahil olmak daha mantıklıymış gibi görünebilir. Herkes için olmasa da evet, belirli türlerde içeriğe sahip markaların mobil uygulama sahibi olması gerekmez, bunun yerine PWA kullanmak daha mantıklı görünebilir.

Bir Progressive Web App için neler söylenebilir?

Aşamalıdır – Her kullanıcı çalıştırabilir. Tarayıcı bazlı çalıştığı için kullanıcıların bir kurulum yapması gerekmez.
Esnektir – Her platformda çalışır; masaüstü, mobil, tablet ve hatta gelecek teknolojilerde.
Bağlantıdan bağımsızdır – Düşük bağlantı hızına sahip internet erişiminde veya tamamen çevirim dışı durumlarda kullanılabilirdir.

Uygulama gibidir- Uygulama kabuğu modeli, işlevi içerikten ayrı tuttuğu için mobil uygulamalara benzer.
Günceldir- “Service Worker” teknolojisi sayesinde her zaman güncel tutulabilir.
Güvenlidir- Başka kişilerin transferi edilen veriyi görmemesinden ve içeriğe müdahale edilmediğinden emin olmak için HTTPS yoluyla sunulur.

Keşfedilebilirdir- W3C standartlarına uygun olduğu için arama motorlarının bulmasını sağlayan “uygulama” olarak tanımlanabilir.

Yeniden ilişkilendirilebilir- Push bildirimleri gibi özelliklerle yeniden etkileşimi kolaylaştırır.
Yüklenebilir- Kullanıcıların, bir uygulama mağazasına bağlanmasına gerek olmadan ana ekranına en yararlı bulduğu uygulamaları ekleyebilmelerini sağlar.

Paylaşılabilirdir – Kullanıcılara karmaşık kurulum gerektirmeden uygulamayı URL yoluyla kolayca paylaşma imkanı verir.
Progressive Web Apps: Mobil Arama İçin Yeni Standart mı?

Google daha iyi bir mobil – web arama deneyimi sunmak için yeni teknolojilere büyük yatırımlar yaptı, PWA da bu teknolojilerden biridir. PWA mobil tarayıcı üzerinden hızlı, güvenilir ve ilgi çekici bir uygulama benzeri deneyim sunmayı amaçlar. Bir Google yazılım mühendisi olan Alex Russell şöyle açıklıyor: “PWA, Web içeriği ve mobil uygulamalar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor, ancak Web’in güçlü yönlerini koruyor.”

PWA sistemi, içeriği “anında” yüklemek için tasarlanmıştır. Bu tarayıcı isteklerini “Hizmet Çalışanı” (service workers) olarak bilinen bir komut dosyası aracılığıyla yönlendirerek gerçekleştirilir. Komut, bir web sitesinden doğrudan belirli özelliklere veya bilgilere erişmek için gerekli olan adımları ortadan kaldırır. PWA ayrıca, kullanıcı davranışlarını ve tercihlerini yakalayan daha fazla parametre kullanır, böylece sistem tanımlı bir kullanıcıya ilgi duyacağı kişiselleştirilmiş mesajlar veya web sayfası içeriği sağlayabilir.

PWA, bir web sayfasının tamamını kullanıcının cihazındaki hafızaya kaydeder ve bir uygulama kabuğuna (uygulama benzeri altyapı) yerleştirir. İçerik sadece gerektiğinde güncellenir. Bir hizmet çalışanı, tüm CSS stil sayfalarını, görüntüleri, JavaScript sayfalarını çalıştırmaya yarar. Çünkü bir sayfa oluşturmak için gereken çoğu şey yerel olarak depolanır, bu da hızlı bir şekilde yükleme performansı sağlar.

Yerel uygulamaların aksine, PWA’lara bir tarayıcıdan erişilir. İndirme veya yükleme bulunmamaktadır. Çevrimiçi olarak yayınlanan PWA da tamamen bağlanabilir durumdadır. Bir başka avantaj ise, uygulamanın önceki çevrim içi etkinlikten kaydedilen ön belleğe alınmış verileri kullanarak çevrimdışı çalışamasıdır. Tüm bu avantajlar ışığında birçok uzman, PWA sisteminin mevcut nesildeki mobil web sitelerinin yerini alabileceğini ileri sürüyor.

Sitenizi ücretsiz analiz etmemizi ister misiniz? Hemen aşağıdaki formu doldurun!

event_note Ekim 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir