Uluslararası SEO Nasıl Yapılır?

Uluslararası SEO, doğru şekilde yapıldığında küçük işletmelerin dahi büyük kazanımlar elde ettiği çok önemli bir yatırıma dönüşmüş durumda. Güzel haber şu ki, Google’da kısa bir araştırma yaparak konu hakkında yazılmış yüzlerce kaynağa erişebilirsiniz. Kötü haber şu ki, bu kaynakların büyük bir bölümü güncelliğini yitirmiş durumda ve sizi kolaylıkla hatalı uygulamalar yapmaya yönlendirebilirler. Uluslararası SEO ile ilgili en geçerli uygulamaları konuya ilgi duyanlarla paylaşalım istedik. Gelin hep birlikte Uluslararası SEO kavramına ve konu ile ilgili en geçerli SEO uygulamalarının neler olduğuna göz atalım.

Web sitenizin belirli bir coğrafi bölge veya yabancı bir dil açısından potansiyelini anlamak için uygulayabileceğiniz çeşitli testler olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut sitenizin aynısını farklı bir dile çevirerek yayınlamak ve sonrasında herhangi bir iyileştirme yapmaksızın öylece kendi haline bırakmak başarı getirmeyecektir. Hedeflerinizi net şekilde belirlemeli ve çeşitli analizler yapmalısınız. Bu açıdan aşağıda sizler için oluşturduğumuz Uluslararası SEO kontrol listesini gözden geçirebilirsiniz.

Uluslararası SEO ile Diğer Uygulamaların Farkı Nedir?
Bir SEO projesinin içinde uluslararası hedefleme yoksa, standart SEO olarak ele alınabilir. Ancak işin içine Uluslararası SEO giriyorsa, artık bu proje ayrı bir başlık altında değerlendirilmelidir. Farklı dil veya dillere hizmet etmesi planlanan bir Web sitesinin işlevselliği, Uluslararası SEO için ne kadar etkili planlama yapıldığına göre değişebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi iyi planlama iyi sonuçlar getirecektir.

İyi bir planlama yapabilmek için aşağıdaki kontrol listesini gözden geçirebilirsiniz:

1- Uluslararası SEO Potansiyeliniz Olup Olmadığını İyice Anlamaya Çalışın
Web sitenizde yer alan yabancı dildeki anahtar kelimelerin yarattığı organik trafiği, yerel dilinizdeki sayfalarla karşılaştırın. Eğer organik trafik oranı çok düşükse, siteniz Uluslararası SEO potansiyeli taşımıyor olabilir.
Sorgu ve sayfalarınızın görünürlük oranlarını farklı ülkeler bazında karşılaştırmaya çalışın. Örneğin Search Console’daki Search Analytics bölümünde yer alan yabancı dildeki sorguların tıklama oranlarını ölçebilirsiniz. Bunun dışında SEMRush, Ahrefs, SEO Monitor veya SearchMetrics gibi araçlar kullanarak da dönüşüm ve görünürlük oranlarını ölçmeniz mümkün olabilir.
Lokal aramalar sonucunda ortaya çıkan anahtar kelime analizlerini, belirlediğiniz dil ve ülkeler bazında filtreleyin. Bir dilin birden fazla ülkede konuşulması söz konusu olabilir, o yüzden dil ve ülke bazında filtreleme yapmak, potansiyeli görmek açısından daha fazla fikir verebilir. Google Anahtar Kelime Araçları, Yandex Anahtar Kelime İstatistikleri, Baidu İndeksi gibi araçların yanı sıra Google Trends ve Ubersuggest gibi araçları da kullanarak fikir sahibi olabilirsiniz.
Analiz ve karşılaştırmalar yapmayı deneyin. Dönüşüm ve trafik analizlerini karşılaştırdığınızda, yapacağınız çalışmaların karşılığını verebileceğini düşünüyor musunuz? Bu iş için değerli miktarda zaman ve bütçe ayırmak zorunda olabileceğinizi unutmayın. Eğer cevabınız evet ise, Uluslararası SEO yapmaya hazırsınız diyebiliriz. Eğer cevabınız hayır ise sizin için biraz erken olabilir. Bu durumda şunları kontrol etmeyi deneyin:

Hedeflediğiniz dil ve bölge için ccTLD için başvuru yapabiliyorsanız hemen harekete geçin.
Google Analytics hesabınızda özel alarm kurarak hedeflediğiniz dil ve ülke için yeterli miktarda trafik almaya başladığınızda çalışmalara başlayabilirsiniz.
Konu ile ilgili Aleyda Solis’in International SEO Checklist başlıklı yazısına ve infografiğine göz atmanızı tavsiye ederiz.
2- Uluslararası Web Kullanıcılarını Nasıl Hedefleyebilirsiniz?
Uluslararası Web hedefinizi belirleyin.
Coğrafi bölge faktörü hizmet ve ürünleriniz açısından hedeflerinizi etkiliyor mu?
Cevabınız evet ise, hedeflediğiniz her ülke tek başına yeterli miktarda trafik ve dönüşüm için potansiyel taşıyorsa, hepsine özel hedefleme yapabilirsiniz.
Cevanınız hayır ise, hedeflediğiniz her dil tek başına yeterli miktarda trafik ve dönüşüm için potansiyel taşıması durumunda dile özel hedefleme yapabilirsiniz.
Şunu unutmamaya çalışın: Hizmet vermeyi düşündüğünüz her ülkeyi hedeflemek, bütçe, teknoloji ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle her zaman mümkün olmayabilir, ancak hedef kitlenin bakış açısından ele alındığında ideal bir durumdur.

event_note Ekim 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir