Web Tasarımında Ekmek Kırıntıları: Örnekler ve En İyi Uygulamalar

Çok sayıda sayfaya sahip web sitelerinde, yer işareti gezintisi , kullanıcıların yollarını bulma şeklini büyük ölçüde artırabilir. Kullanılabilirlik açısından, kırıntıları bir web sitesi ziyaretçisinin üst düzey bir sayfaya ulaşmak için yapması gereken işlem sayısını azaltır ve web sitesi bölümlerinin ve sayfalarının uygunluğunu iyileştirir . Ayrıca, kullanıcının web sitesinin hiyerarşisindeki yerini belirten etkili bir görsel yardımdır ve bu, açılış sayfaları için içeriğe dayalı büyük bir bilgi kaynağı haline getirir.

Bir kırıntı nedir?
Bir “breadcrumb” (veya “breadcrumb trail”), kullanıcının bir web sitesinde veya Web uygulamasında konumunu gösteren ikincil bir gezinme şeması türüdür. Terim, Hansel ve Gretel peri masallarından gelir ve iki unlu çocuk evlerine geri dönme izleri bırakmak için ekmek kırıntılarını bırakır. Tıpkı masaldaki gibi, gerçek dünyadaki uygulamalardaki kırıntıları, kullanıcılara orijinal açılış noktalarına giden yolu izlemenin bir yolunu sunuyor.

Genellikle, içerik hiyerarşik bir şekilde organize edilen çok miktarda içeriğe sahip web sitelerinde bulabilirsiniz. Bunları, bir ilerleme çubuğuna benzer şekilde çalıştıkları birden çok adımı olan Web uygulamalarında da görürsünüz. En basit haliyle, kırıntıları yatay olarak “büyüktür” sembolü (>) ile ayrılmış metin bağlantıları düzenlenir; sembol, o sayfanın seviyesini, yanındaki sayfa bağlantılarına göre gösterir.

event_note Kasım 1, 2018

account_box byseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir